GÜNLÜK PLAN
TARİH: 8 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI SOYADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
'Sandalla Geziye Çıkıyoruz' isimli drama ve matematik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Çocukların günlerini planlamaları, planladıklarını uygulamaları ve gün sonunda da yaptıklarını değerlendirmeyi öğrenmeleri önemli bir kazanımdır. Bu nedenle, günün sonunda yine bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirmesi amaçlı sohbet edilir. Çocuklara mümkün olduğunca açık uçlu sorular yönlendirilir. Gün içinde yapılan etkinlikler değerlendirilir. ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinliklerde kullanılan malzemeler çocukların ilgisini çekmeyi başardı. drama etkinlikler çocuklar keyifli vakit geçirip eğlendiler. Çocuklar programdaki davranışları kazandılar.
Program açısından: Plandaki etkinlikler amaç ve kazanımların gerçekleşmesini sağladı. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsatlar yaratıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekti. kolay uygulandı. Günlük akış doğrultusunda öğretmen ve çocuklar kaliteli vakit geçirdi.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Sandalla Geziye Çıkıyoruz
ETKİNLİK TÜRÜ: Drama ve Matematik ( bütünleştirilmiş grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel gelişim
Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemleri yapar.
Göstergeleri: Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.
Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.
Çözüm yollarından birini seçer.
Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler.
Seçtiği çözüm yolunu dener.
*Motor gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.
*Dil gelişimi
Kazanım 7 : Dinledikleri/ izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Sınıfın ortasına büyükçe bir çarşaf serilir. Çocuklara '' Hep birlikte sandalla geziye çıkmaya ne dersiniz ?''denerek çocukların dikkati çekilir. Çarşafın üzerine oturmaları sağlanır. Hava çok güzel. Rüzgarın esintisini hissediyor musunuz? Hava bulutlanmaya deniz dalgalanmaya başladı. Sandalımız dalgalarla boğuşuyor, dalgalar sandalımızı sürüklüyor. Yağmurda yağmaya başladı. Eyvah! Sandalımıza su dolmaya başladı. Hemen denize atlayalım. Deniz çok derin, dikkat edelim. İleride bir kara gözüküyor. Karaya doğru yüzelim. ( sınıfta bir yer ismi verilir, çocuklar oraya sürünerek gitmeleri için yönlendirilir.)
Oh! Karaya ulaştık sayılır. Sığ yere geldik. Yürüyerek karaya çıkabiliriz. Ama çok yorulduk. Kumlara uzanıp biraz dinlenelim. Şimdi hep beraber etrafı gezelim. Burası küçük bir ada. Bizi burada bulup kurtarmalarını bekleyene kadar ne yapmamız gerektiğini düşünelim Yanımızda hiç bir şey yok. Haydi, hep birlikte yemek bulmak, uyumak ve bu adadan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine karar verelim.'' denilerek canlandırmalar yapılır.
Sonlandırmaya yakın çocuklara fark ettirmeden yerlere küçük taşlar bırakılır.
Öğretmen '' Bir gemi, haydi! Hep beraber el sallayıp bağırarak kendimizi gösterelim. Gemi yaklaşana kadar hatıra olarak çakıl taşı toplayalım. Topladığımız taşları çantama koyalım. '' denir ve gemiye binerek drama sonlandırılır.
Çocuklar masaya oturur. İçinde taş olan torba çocuklara elden ele verilerek içinden on tane taş almaları sağlanır.
Taşlarla ekleme ve eksiltme çalışmaları yapılır.
MATERYALLER : Çarşaf, çakıl taşları, torba
SÖZCÜKLER : Esinti, ada, çözüm, boğuşmak, sürünmek, sandal, tekne, sürüklenmek
KAVRAMLAR : ZIT- Derin,sığ
DEĞERLENDİRME
* Bu etkinlikte neler yaptık ?
* Hiç sandal, tekne ya da gemiye bindiniz mi ? Nerede ? Nereye gittiniz ?
* Kimler yüzme biliyor ? Derin yerde mi sığ yerde mi yüzersiniz ?
* Adada başka neler yapabildik ?
* Yüzerken nelere dikkat edilmelidir ?
AİLE KATILIMI
* Ailelerden çocuklarıyla; Ailemiz kaç kişi ? Evimizde kaç oda var ? Araba/hayvan oyuncakların kaç tane ? Dolabında kaç çekmece var ? En alt çekmecenin içinde neler var ? Gibi sayma aktivitelerini sohbet halinde yaptırmaları istenebilir.
UYARLAMA
& Sınıfta zihinsel yetersizliği olan çocuk varsa, etkinliklere aktif olarak katılımı sağlanmalı ve başarılı girişimleri ödüllendirilmelidir.
DESTEKLENEN DEĞERLER
* İŞ BİRLİĞİ
Oyunda adada yaşayabilmek için iş bölümü yapılması gerektiği vurgulanarak ve çeşitli pekiştirmeler yapılarak iş birliği değerine dikkat çekilir.
ÖNERİLER
* Taş yerine kuru fasulye, nohut, ponpon, boncuk vb. kullanılabilir.
* Sınıf içindeki oyuncakları kullanarak '' Beş ayı kardeş birlikte oynuyormuş. Ayıların ikisi eve erken gitmek zorunda kalmış. Şimdi kaç ayı bahçede oynuyor ? gibi eklemeler çıkarmalar yaparak eğlenceli çalışmalar yapılabilir.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder