GÜNLÜK PLAN
TARİH: 22 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
''Yeşil Renkli Bir Gün'' isimli hareket ve sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda sınıfta çocuklarla bir araya gelinir. çocukların sohbet etmek istedikleri herhangi bir konu varsa hepsine konuşması için fırsat verilir. kısa sohbet edilir. ardından gün içinde yapılan etkinlikler hakkında konuşulur. öğrenilenler pekiştirilir. Gün için değerlendirme yapılır. Zorlandıkları yerleri söylemeleri için fırsat verilir. Ertesi gün çocuklara yapılacaklar hakkında bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlandı. Çocukların etkinliklere katılımı sağlandı. Hepsi sıkılmadan eğlenceli vakit geçirdi. Yeşil renk öğrenildi. Etkinlikle desteklendi.
Program açısından: Uygulanan programlar çocuk merkezliydi. çocukların yaratıcılıkları gelişti. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için hepsine fırsat tanındı. Etkinlikler arası geçişlere de dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Yapılan etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Her çocuğun ilgi ve yetenekleri göz önünde bulunduruldu. Çocukları sıkmadan eğlenceli ve akıcı bir şekilde günlük akıcılık sağlandı.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK TÜRÜ: Hareket ve Sanat ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel Gelişim
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını söyler.
Nesne/varlığın rengini söyler.
Kazanım 8: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır.
*Motor Gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Çift ayak zıplayarak belirli mesafe ilerler.
*Dil Gelişimi
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri hakkında sorulara cevap verir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
SÖZCÜKLER: Kurbağa
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
DEĞERLENDİRME
*Kurbağa gibi yürürken neler hissettiniz.
Bunların haricinde;
* El Ele Okul Öncesi Eğitime'' kitabında yer alan yeşil renk ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
UYARLAMA
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
*Ailelerden market alışverişinde yeşil sebze ve meyvelerin seçiminde çocuklarına sorumluluk vermeleri istenebilir.
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
ÖNERİLER
* Çocukların balonları fazla şişirmemeleri gerektiği belirtilmelidir.
* Küçük yaş grubu için kurbağa bölümlerinin şablonu öğretmen tarafından hazırlanmalıdır.
*Yapılan balondan kurbağalarla çocukların kukla gösterisi yapmalarına fırsat verilir.



Hiç yorum yok:
Yorum Gönder