GÜNLÜK PLAN
TARİH: 1 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 yaş
ÖĞRETMEN ADI SOYADI: Tuğçe ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri oyun merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
''Yoğurdunu Kendin Mayala'' isimli Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık ( Bütünleştirilmiş grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirilmesi amaçlı sohbet edilir. Açık uçlu sorular aracılığıyla hangi öğrenme merkezlerinde ne tür oyunlar oynadıkları, hangi etkinlikleri yaptıkları, ortam ve materyaller gibi konularda çocuklarla birlikte değerlendirme yapılır. Ayrıca o güne ait paylaşmak istedikleri mutlu veya üzücü bir olayın olup olmadığı ve o gün gözlenen olumlu davranışlar hakkında çocuklarla konuşulur. Bir sonraki günün eğitim sürecinde çocuklara neler yapmak istedikleri sorularak onların planlama sürecine etkin katılımları sağlanır. Evde yapılacak çalışma, okula getirilecek materyaller çocuklara hatırlatılır.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından:Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı.
Program açısından: Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için bir takım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Bunu sağlayabilmek için genellikle soru-cevap yöntemi kullanıldı.
Planlamada alınan amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı.Etkinliklerin gün içindeki dağılımında aktif ve pasif dengesi kurulmaya çalışıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlamaya dikkat edildi. Dolayısıyla çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Yoğurdu Kendin Mayala
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen Ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel Gelişim
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.
*Sosyal Ve Duygusal Gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar
Göstergeleri: Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler
*Öz Bakım Becerileri
Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır
Göstergeleri: Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
*Sınıfa bir kase yoğurt getirilir. Çocuklara ''Sizlere de birer kase yoğurt vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?'' diye sorulur. Çocukların problem durumuna çözüm üretmeleri için zaman verilir.
*''Yoğurdu hazır mı alıyorsunuz yoksa evlerinizde mi yapıyorsunuz? Evlerinizde yoğurt nasıl mayalanıyor?'' soruları sorularak çocukların ön bilgileri öğrenilir. ''Bugün , birlikte yoğurt mayalamaya ne dersiniz ?'' denilerek yoğurt mayalama deneyine dikkat çekilir.
*Büyük bir tencerede iki litre inek sütü kaynatılır ve ılımaya bırakılır.( bu süreçte sütün bulunduğu kabın sıcaklığı ve ılıklığını çocukların dokunarak hissetmeleri sağlanır.)
*Sütün ısısı mayalamak için uygun olduğunda (43-45 derece) iki yemek kaşığı ev yoğurdunun üzerine ılık sütten biraz döküp karıştırılır. Sonra hazırlanan maya süte karıştırılır. Çocukların sırayla sütü, isimleri yazılmış köpük bardaklara kepçe ile koymaları desteklenir.
*Bardaklar önceden ısıtılmış ılık bir fırında , dört beş saat bekletilir.
*Ardından , yoğurtlar buzdolabına koyulur. Yoğurdun dolapta bir gün beklemesi gerektiği , yarın yemek için hazır olacağı belirtilir.
*Çocuklara öğretmen tarafından daha önceden hazırlanmış olan yoğurtlar yemeleri için verilir.
*Çocuklar yoğurtlarını yerken yoğurdun Türkiye'nin milli yiyeceği olduğu, Türk yemek kültürümüzde önemli yeri olduğu söylenir. Sağlığımız için faydaları ve yemeklerin yanında nasıl tüketildiği ile ilgili sohbet edilir.
MATERYALLER : Süt, yoğurt, tencere, ocak, fırın, kağıt bardak, kepçe
SÖZCÜKLER : Yoğurt, çoğaltma, maya, mayalama, tüketme, Türk yemek kültürü, Nasreddin hoca, dikkat kesilmek
KAVRAMLAR : Zaman - bugün, yarın
Duyu - sıcak, soğuk, ılık
DEĞERLENDİRME
* Sütün mayalanma aşamaları nelerdir?
* İnekten başka hangi hayvanlardan süt elde edilir?
* Yoğurdun sağlığımız için faydaları nelerdir?
* Yoğurdu farklı nasıl tüketebiliriz?
* Sizce süt ile başka neler yapabiliriz?
UYARLAMA
& Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski olan bir çocuk varsa etkinlikler esnasında basit ve net yönergeler kullanılmalı ve verilen yönergeyi anlaması için çocuğa zaman verilmelidir.
ÖNERİLER
* Çocukların sıcak kaba dokunma aşamasında gerekli önlemler alınmalıdır.
* Sütün mayalanmak için uygun ısıda olması önemlidir.
* Okulda fırın yoksa cam kavanozlara mayalayıp etrafı iki üç kat bezle sarılıp sıcak bir yerde üç dört saat bekletilmesi yeterlidir.


Hiç yorum yok:
Yorum Gönder