30 Nisan 2020 Perşembe

1 Mayıs Günlük Etkinlik Planı

GÜNLÜK PLAN

TARİH: 1 MAYIS 2020

YAŞ GRUBU: 4-5 yaş

ÖĞRETMEN ADI SOYADI: Tuğçe ESEN


GÜNE BAŞLAMA ZAMANI 
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.

OYUN ZAMANI 
Çocuklar tercih ettikleri oyun merkezlerine yönlendirilir.

KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.

ETKİNLİK ZAMANI
''Yoğurdunu Kendin Mayala'' isimli Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık ( Bütünleştirilmiş grup etkinliği)

GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirilmesi amaçlı sohbet edilir. Açık uçlu sorular aracılığıyla hangi öğrenme merkezlerinde ne tür oyunlar oynadıkları, hangi etkinlikleri yaptıkları, ortam ve materyaller gibi konularda çocuklarla birlikte değerlendirme yapılır. Ayrıca o güne ait paylaşmak istedikleri mutlu veya üzücü bir olayın olup olmadığı ve o gün gözlenen olumlu davranışlar hakkında çocuklarla konuşulur. Bir sonraki günün eğitim sürecinde çocuklara neler yapmak istedikleri sorularak onların planlama sürecine etkin katılımları sağlanır. Evde yapılacak çalışma, okula getirilecek materyaller çocuklara hatırlatılır.

EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.

GENEL DEĞERLENDİRME

Çocuk açısından:Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı.
Program açısından: Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için bir takım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Bunu sağlayabilmek için genellikle soru-cevap yöntemi kullanıldı.
Planlamada alınan amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı.
Etkinliklerin gün içindeki dağılımında aktif ve pasif dengesi kurulmaya çalışıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlamaya dikkat edildi. Dolayısıyla çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu.




ETKİNLİK PLANI


ETKİNLİK ADI: Yoğurdu Kendin Mayala

ETKİNLİK TÜRÜ: Fen Ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)


KAZANIM VE GÖSTERGELERİ


*Bilişsel Gelişim

Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.


*Sosyal Ve Duygusal Gelişim 

Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar
Göstergeleri: Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler


*Öz Bakım Becerileri

Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır
Göstergeleri: Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.


ÖĞRENME SÜRECİ
 *Sınıfa bir kase yoğurt getirilir. Çocuklara ''Sizlere de birer kase yoğurt vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?'' diye sorulur. Çocukların problem durumuna çözüm üretmeleri için zaman verilir.
*''Yoğurdu hazır mı alıyorsunuz yoksa evlerinizde mi yapıyorsunuz? Evlerinizde yoğurt nasıl mayalanıyor?'' soruları sorularak çocukların ön bilgileri öğrenilir. ''Bugün , birlikte yoğurt mayalamaya ne dersiniz ?'' denilerek yoğurt mayalama deneyine dikkat çekilir.
*Büyük bir tencerede iki litre inek sütü kaynatılır ve ılımaya bırakılır.( bu süreçte sütün bulunduğu kabın sıcaklığı ve ılıklığını çocukların dokunarak hissetmeleri sağlanır.)
*Sütün ısısı mayalamak için uygun olduğunda (43-45 derece) iki yemek kaşığı ev yoğurdunun üzerine ılık sütten biraz döküp karıştırılır. Sonra hazırlanan maya süte karıştırılır. Çocukların sırayla sütü, isimleri yazılmış köpük bardaklara kepçe ile koymaları desteklenir. 
*Bardaklar önceden ısıtılmış ılık bir fırında , dört beş saat bekletilir. 
*Ardından , yoğurtlar buzdolabına koyulur. Yoğurdun dolapta bir gün beklemesi gerektiği , yarın yemek için hazır olacağı belirtilir. 
*Çocuklara öğretmen tarafından daha önceden hazırlanmış olan yoğurtlar yemeleri için verilir. 
*Çocuklar yoğurtlarını yerken yoğurdun Türkiye'nin milli yiyeceği olduğu, Türk yemek kültürümüzde önemli yeri olduğu söylenir. Sağlığımız için faydaları ve yemeklerin yanında nasıl tüketildiği ile ilgili sohbet edilir. 


MATERYALLER : Süt, yoğurt, tencere, ocak, fırın, kağıt bardak, kepçe

SÖZCÜKLER      : Yoğurt, çoğaltma, maya, mayalama, tüketme, Türk yemek kültürü, Nasreddin hoca, dikkat kesilmek 

KAVRAMLAR    : Zaman - bugün, yarın
                                Duyu    - sıcak, soğuk, ılık


 DEĞERLENDİRME

Sütün mayalanma aşamaları nelerdir?
İnekten başka hangi hayvanlardan süt elde edilir?
Yoğurdun sağlığımız için faydaları nelerdir?
Yoğurdu farklı nasıl tüketebiliriz?
Sizce süt ile başka neler yapabiliriz?


UYARLAMA

& Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski olan bir çocuk varsa etkinlikler esnasında basit ve net yönergeler kullanılmalı ve verilen yönergeyi anlaması için çocuğa zaman verilmelidir.


ÖNERİLER

* Çocukların sıcak kaba dokunma aşamasında gerekli önlemler alınmalıdır.
* Sütün mayalanmak için uygun ısıda olması önemlidir.
* Okulda fırın yoksa cam kavanozlara mayalayıp etrafı iki üç kat bezle sarılıp sıcak bir yerde üç dört saat bekletilmesi yeterlidir. 







21 Nisan 2020 Salı

OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ÖNEMİ

ETKİNLİKLER ÇOCUKLARIN DİKKATİNİ ÇEKEBİLMELİ 

Bilindiği üzere okul öncesi dönemdeki çocuklar konuların görsel olarak örneklendirilmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçları kavrama becerileri son derece yüksek bir hale gelmiş olmaktadır. Buna ek olarak milli bayramlar , belirli gün ve haftalar da yapılan birçok farklı  etkinlik çocuğun gelişimine önemli bir katkıda bulunmaktadır.
 Örneğin hayvanları koruma gününde hayvan etkinlikleri sayesinde çocuklar hayvanlar hakkında bilgiler öğrenip özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken  23 Nisan'da okunan İstiklal Marşı, söylenen şarkılar ve o güne özel yapılan etkinlikler çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.. Yapılacak etkinliklerin başarılı geri dönüşleri beraberinde getirmesi adına ise öğretmenlerin etkinlik öncesinde üzerinde durması gereken bazı konular bulunuyor. Bunların başında ise organize edilecek etkinlik ile alakalı görsel çalışmaları mümkün olan en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Örnekteki gibi yapılan çalışmalar sayesinde çocuklar bir yandan farklı konular ile alakalı bilgi sahibi olurken diğer bir yandan ise bu bilgileri hiçbir şekilde sıkılmadan akılda kalıcı bir şekilde elde etmiş olacaklardır. Bu aşamada önemli olan şey ise okul öncesi etkinlikler sırasında çocukların yaşlarına uygun tarzda çalışmaların yapılması gerektiğidir. Aksi durumda hazırlanacak etkinlikler asla istenilenleri net olarak vermeyecektir.

Çocuk Resimlerinin Dili | Mavi Martı Psikoloji ve Psikiyatri

 Günümüzde okul öncesi etkinlik çalışması konusunda öğretmenlerin daha önce olmadığı kadar özenli bir şekilde çalışmalarını gerçekleştirmeleri sonrasında çocukların kendi yaş gruplarına en uygun tarzdaki etkinlikler ile zamanlarını geçirmeleri sağlanmış olacaktır. Genel itibari ile bakıldığı zamanda görülebileceği üzere okul öncesi etkinlikleri oldukça geniş bir alanda çalışmaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler, özel günler ya da geometrik şekiller, canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinlikler ile çocukların oldukça etkili bir şekilde çeşitli konuları öğrenmeye başlamaları sağlanacaktır. 


ETKİNLİKLER NASIL HAZIRLANMALIDIR?

 Şimdilerde okul öncesi eğitimde Milli Bayram etkinlikleri, belirli gün ve haftalar etkinlikleri, renkler ve sayılarla ilgili etkinlikler, geometrik şekiller başta olmak üzere pek çok farklı etkinlik yapılmaktadır. Lakin bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, çocukların kendi yaş gruplarına göre en uygun olacak etkinlikler arasından seçimlerin yapılması olmalıdır. Örneğin 23 Nisan etkinlikleriyle çocuklara tarihi sevdirmek ve günün anlam ve önemini aşılamak amaçlanırken; renkler, sayılar vb. etkinliği gibi etkinliklerde ise konular ile ilgili temel bilgilerin çocuklara etkili şekilde öğretilmesi amaçlanmaktadır.
 Son dönemlerde öğretmenlerin gerek Milli Bayram etkinliği gerekse renk kavramı etkinliğinde mümkün olan en etkili sonuçları elde etmek adına etkinlikleri eğlenceli şekilde planlamaları önemlidir. Böylelikle çocuklar renk kavramı konusunda daha öncesinde olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde yeni bilgileri elde etmeye başlayacaktır. Ve bu bilgiler ışığında da kalıcı fikirler elde edeceklerdir. Her bir yaş grubuna özel olarak hazırlanılan bu etkinlikler sayesinde öğrenciler okul öncesinde eğitim aldıkları kurumda yalnızca kendi yaşıtları ile beraber zaman geçirmeyecekler, bununla beraber ilerideki eğitim dönemleri için de eğlenceli fakat önemli adımları da atmış olacaklardır.


PEKİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?

Bildiğimiz gibi ilk 6 yıl çocukların gelişiminin en hızlı olduğu, öğrenmeye en açık oldukları yıllar. Bir daha geri gelmeyecek olan bu yılları en verimli şekilde değerlendirebilmek için çocuklarımızı mümkün olduğunca sosyalleştirmeli , yeni beceriler kazanmalarını teşvik etmeliyiz. Bu nedenle, tam da ilk 6 yılın sonlarına denk gelen okul öncesi eğitim çocuklarımızın hayat boyu gelişimi için büyük önem taşır. Gelin hep birlikte çocuklarımızı anaokuluna göndermek onlara neler kazandırır, bakalım.

SOSYALLEŞİRLER

Yeni başlayan çocuklar için ilk etapta oldukça korkutucu olsa da anne- baba olmadan, yaşıtlarıyla eşit koşullar altında ve aile üyeleri dışındaki yetişkinler arasında zaman geçirmek çocuklara sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiği güvenli bir şekilde öğretir. Çocuklar insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmeyi ve bunu yaparken toplum kurallarına da uyabilmeyi ana okullarında öğrenirler.

YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMAYI ÖĞRENİRLER


Anaokullarında çoğu zaman çocuklar arasındaki sürtüşmeyi en aza indirgeyecek şekilde her öğrenci için ayrı materyaller mevcut olsa da çocuklar aynı oyuncakları, aynı kitapları sınıf arkadaşlarıyla paylaşma, yemek saatinde herkesle aynı masada oturma gibi ortak aktivitelere de dahil olmak durumunda kalırlar. Böylelikle diğer insanlarla paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenirler.

Çocuklara Yardımlaşma Duygusu Nasıl Verilmeli? - Çok Yönlü Pusula ...

SORUMLULUK ALMAYI ÖĞRENİRLER

İlkokuldaki kadar olmasa da okul öncesi eğitim kurumlarında da çocuklara yapabilecekleri seviyelerde bir takım ev ödevleri, hatta sorumluluk almayı öğretici yumurtayı kırmadan eve götürüp ertesi gün sağlam bir şekilde okula geri getirmek gibi belli başlı görevler verilir. Bütün bunlar çocuklara erken yaşlarda sorumluluk almayı, verilen bir görevi layığıyla yerine getirmeyi öğretir.

Çocuğunuza Ödevlerini Yapmasını Öğretmeniz İçin 6 İpucu — Ben anneyim

İNCE VE KABA MOTOR BECERİLERİ GELİŞİR

Anaokullarında hemen hemen her gün faaliyet saatleri ve bu saatlerde de bol miktarda boyama, kesme, yapıştırma gibi ince motor becerilerini geliştirici aktiviteler ve oyunlar yer alır. Bunun yanı sıra koşma, zıplama, tırmanma gibi kalın motor becerilerini geliştirici çeşitli sportif faaliyetler de okula giden her çocuğun çok severek dahil olduğu aktivitelerdendir.

Yaşam dolu yastık stok fotoğraflar | Depositphotos

DİL BECERİLERİ GELİŞİR

Çocukların dil becerileri ancak kullandıkça ve dile maruz kaldıkça gelişir. Anaokulları çocukların hem öğretmenlerini hem de yaşıtlarını gözlemleyerek yeni kelimeler öğrenmelerini, öğrendikleri kelimeleri farklı şekillerde kullanmalarını, hatta arkadaşlarıyla birlikte yeni kelimeler icat etmelerini, yani kullandıkları dile hakim olmalarını sağlar.

YARATICILIKLARI GELİŞİR

Anaokulunda çocuklar neredeyse her aktiviteyi oyunlaştırarak, pek çok şeyi –mış gibi yaparak gerçekleştirirler. Tüm gün boyunca oyun oynayan, canlandırmalar yapan, değişik rollere bürünen, önündeki nesneleri farklı bir nesneymiş gibi hayal eden çocukların elbetteki hayal güçleri zenginleşir, yaratıcılıkları artar.

HERKESİN FARKLI GÖRÜŞLERE SAHİP OLABİLECEĞİNİ ÖĞRENEBİLİRLER

Çocuklar başkalarıyla iletişim kurdukça insanların kendisinden farklı istekleri, duyguları ve inançları olabileceğini ve davranışlarını bunlara göre sergilediklerini öğrenir. Anaokulunda farklı ailelerde yetişmiş pek çok arkadaşları olacağı için farklı görüşlere ve bakış açılarına karşı daha anlayışlı bireyler olarak yetişirler.

ÖZGÜVENLERİ ARTAR

Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla pozitif ilişkiler kurabilen bir çocuğun kendine olan güveni artar. Kendini ifade edebildikçe ve başkaları tarafından kabul gördükçe kendisi hakkında olumlu düşünceler geliştirir ve kendisini değerli hisseder. Okul öncesi eğitim yıllarında başlayan bu pozitif tutum ömür boyu devam eder.

İLKOKULA DAHA KOLAY GEÇİŞ YAPARLAR

Okul öncesi eğitim süresince çocuklar sayılar, harfler, şekiller gibi temel bilgiler edinirler. Bunlar çok basit de olsa ilkokula başlarken çocukların daha kolay bir geçiş yapmalarına ve daha çabuk uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, sosyal olarak da artık yeni arkadaşlar edinmeye ve öğretmenleriyle iletişim kurmaya alışkın oldukları için ilkokulda zorluk yaşamazlar.    

ELLERİMİ YIKARIM AFİŞ