22 Mayıs 2020 Cuma
22 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 22 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
''Yeşil Renkli Bir Gün'' isimli hareket ve sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda sınıfta çocuklarla bir araya gelinir. çocukların sohbet etmek istedikleri herhangi bir konu varsa hepsine konuşması için fırsat verilir. kısa sohbet edilir. ardından gün içinde yapılan etkinlikler hakkında konuşulur. öğrenilenler pekiştirilir. Gün için değerlendirme yapılır. Zorlandıkları yerleri söylemeleri için fırsat verilir. Ertesi gün çocuklara yapılacaklar hakkında bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlandı. Çocukların etkinliklere katılımı sağlandı. Hepsi sıkılmadan eğlenceli vakit geçirdi. Yeşil renk öğrenildi. Etkinlikle desteklendi.
Program açısından: Uygulanan programlar çocuk merkezliydi. çocukların yaratıcılıkları gelişti. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için hepsine fırsat tanındı. Etkinlikler arası geçişlere de dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Yapılan etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Her çocuğun ilgi ve yetenekleri göz önünde bulunduruldu. Çocukları sıkmadan eğlenceli ve akıcı bir şekilde günlük akıcılık sağlandı.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK TÜRÜ: Hareket ve Sanat ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel Gelişim
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını söyler.
Nesne/varlığın rengini söyler.
Kazanım 8: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır.
*Motor Gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Çift ayak zıplayarak belirli mesafe ilerler.
*Dil Gelişimi
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri hakkında sorulara cevap verir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
SÖZCÜKLER: Kurbağa
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
DEĞERLENDİRME
*Kurbağa gibi yürürken neler hissettiniz.
Bunların haricinde;
* El Ele Okul Öncesi Eğitime'' kitabında yer alan yeşil renk ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
UYARLAMA
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
*Ailelerden market alışverişinde yeşil sebze ve meyvelerin seçiminde çocuklarına sorumluluk vermeleri istenebilir.
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
ÖNERİLER
* Çocukların balonları fazla şişirmemeleri gerektiği belirtilmelidir.
* Küçük yaş grubu için kurbağa bölümlerinin şablonu öğretmen tarafından hazırlanmalıdır.
*Yapılan balondan kurbağalarla çocukların kukla gösterisi yapmalarına fırsat verilir.
15 Mayıs 2020 Cuma
15 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 15 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
“ Müzelerin Keşfi “ isimli Türkçe Dil ve Müzik ( Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Gün sonunda tüm çocuklar bir araya toplanır. Gün içerisinde yapılanlar hakkında sohbet edilir. Öğrenilenler pekiştirilir. Çocuklara mümkün olduğunda açık uçlu sorular sorularak cevapları alınır. Ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeyine uygun hazırlanmıştır. Her çocuk etkinliğe katılım sağladı. Programdaki kazanımlara ulaşıldı.
Program açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Tüm etkinlik boyunca eğlenceli vakit geçirildi. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsat verildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak hazırlandı. Amaçlar çocukların gelişim seviyelerine uygunluğu ve etkinlikler arasındaki aktif-pasif dengesinin sağlanmış olması öğretmen olarak başarılı olmamda bana yardımcı oldu. Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlik sırasında değişik materyaller kullanıldı. Program kolay uygulanabildi. Çocuklar etkinliğe ilgi gösterdiler.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Müzelerin Keşfi (kültürel özellikleri bilme)
ETKİNLİK TÜRÜ: Türkçe dil, müzik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Dil gelişimi
Kazanım 2: Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar.
Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar.
Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
MÜZELER
Tarih, sanat, doğa, bilim,
Müzelere gidip gezelim.
En doğru bilgileri
Müzelerden öğrenelim.
Orada sergilenir.
Merak ettiklerim.
Müzelerle aydınlanır.
Geçmişim, geleceğim.
E. Yıldızhan
Her çocuğa elleriyle tutabilecekleri boyutta ikişer tane lego, tahta blok veya ses çıkaracak nesne verilir. Önce hızlı-yavaş ritimde söylemeleri seslerinin tonunu ritme uygun olarak kullanmaları istenir. Bestelenen şarkı ses kayıt cihazı ile kaydedilip çocuklara dinletilir.
MATERYALLER: Minyatür heykeller, eski ve yeni döneme ait resimler, müze ile ilgili fotoğraf ve kartpostallar, lego, tahta blok, ses kayıt cihazı
SÖZCÜKLER: Müze, tarih, sanat, doğa, bilim, ses tonu, geçmiş, gelecek, beste
KAVRAMLR: Zıt ; hızlı-yavaş-eski-yeni
DEĞERLENDİRME
*Daha önce müzeye gittiniz mi ? Hangi müzeydi ? Kiminle, ne zaman gittiniz?
* Etkinliğimizde hangi müzelerden söz ettik?
*Sınıfımızda müze kurmamız gerekse hangi müzeyi kurmak isterdiniz?
*Müzeye neler koyardınız ?
* Şiiri başka ritimle besteleyebilir miydik? Nasıl ?
Bunların haricinde ;
* ''El ele okul öncesi eğitime'' kitabında yer alan, eski-yeni kavramı ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
*Ailelere çocuklarıyla birlikte yaşadıkları yöredeki tarihi yerleri ve müzeleri araştırıp isimlerini listemeleri varsa resimleriyle birlikte okula göndermeleri istenebilir.
UYARLAMA
*Sınıfta üstün yetenekli bir çocuk varsa, müzeler şiirine beste yaparken yeni ritim oluşturma, oluşturulmuş ritmin tekrarlarını arkadaşlarına hatırlatması ve başlama komutlarını vermesine fırsat verilebilir.
ÖNERİLER
*İnternet ortamında sanal müze gezisi yapılabilir.
* Anneleri, babaların eskiden oynadığı oyuncaklar müzesi oluşturulabilir.
7 Mayıs 2020 Perşembe
8 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 8 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI SOYADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
'Sandalla Geziye Çıkıyoruz' isimli drama ve matematik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Çocukların günlerini planlamaları, planladıklarını uygulamaları ve gün sonunda da yaptıklarını değerlendirmeyi öğrenmeleri önemli bir kazanımdır. Bu nedenle, günün sonunda yine bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirmesi amaçlı sohbet edilir. Çocuklara mümkün olduğunca açık uçlu sorular yönlendirilir. Gün içinde yapılan etkinlikler değerlendirilir. ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinliklerde kullanılan malzemeler çocukların ilgisini çekmeyi başardı. drama etkinlikler çocuklar keyifli vakit geçirip eğlendiler. Çocuklar programdaki davranışları kazandılar.
Program açısından: Plandaki etkinlikler amaç ve kazanımların gerçekleşmesini sağladı. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsatlar yaratıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekti. kolay uygulandı. Günlük akış doğrultusunda öğretmen ve çocuklar kaliteli vakit geçirdi.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Sandalla Geziye Çıkıyoruz
ETKİNLİK TÜRÜ: Drama ve Matematik ( bütünleştirilmiş grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel gelişim
Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemleri yapar.
Göstergeleri: Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.
Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.
Çözüm yollarından birini seçer.
Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler.
Seçtiği çözüm yolunu dener.
*Motor gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.
*Dil gelişimi
Kazanım 7 : Dinledikleri/ izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Sınıfın ortasına büyükçe bir çarşaf serilir. Çocuklara '' Hep birlikte sandalla geziye çıkmaya ne dersiniz ?''denerek çocukların dikkati çekilir. Çarşafın üzerine oturmaları sağlanır. Hava çok güzel. Rüzgarın esintisini hissediyor musunuz? Hava bulutlanmaya deniz dalgalanmaya başladı. Sandalımız dalgalarla boğuşuyor, dalgalar sandalımızı sürüklüyor. Yağmurda yağmaya başladı. Eyvah! Sandalımıza su dolmaya başladı. Hemen denize atlayalım. Deniz çok derin, dikkat edelim. İleride bir kara gözüküyor. Karaya doğru yüzelim. ( sınıfta bir yer ismi verilir, çocuklar oraya sürünerek gitmeleri için yönlendirilir.)
Oh! Karaya ulaştık sayılır. Sığ yere geldik. Yürüyerek karaya çıkabiliriz. Ama çok yorulduk. Kumlara uzanıp biraz dinlenelim. Şimdi hep beraber etrafı gezelim. Burası küçük bir ada. Bizi burada bulup kurtarmalarını bekleyene kadar ne yapmamız gerektiğini düşünelim Yanımızda hiç bir şey yok. Haydi, hep birlikte yemek bulmak, uyumak ve bu adadan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine karar verelim.'' denilerek canlandırmalar yapılır.
Sonlandırmaya yakın çocuklara fark ettirmeden yerlere küçük taşlar bırakılır.
Öğretmen '' Bir gemi, haydi! Hep beraber el sallayıp bağırarak kendimizi gösterelim. Gemi yaklaşana kadar hatıra olarak çakıl taşı toplayalım. Topladığımız taşları çantama koyalım. '' denir ve gemiye binerek drama sonlandırılır.
Çocuklar masaya oturur. İçinde taş olan torba çocuklara elden ele verilerek içinden on tane taş almaları sağlanır.
Taşlarla ekleme ve eksiltme çalışmaları yapılır.
MATERYALLER : Çarşaf, çakıl taşları, torba
SÖZCÜKLER : Esinti, ada, çözüm, boğuşmak, sürünmek, sandal, tekne, sürüklenmek
KAVRAMLAR : ZIT- Derin,sığ
DEĞERLENDİRME
* Bu etkinlikte neler yaptık ?
* Hiç sandal, tekne ya da gemiye bindiniz mi ? Nerede ? Nereye gittiniz ?
* Kimler yüzme biliyor ? Derin yerde mi sığ yerde mi yüzersiniz ?
* Adada başka neler yapabildik ?
* Yüzerken nelere dikkat edilmelidir ?
AİLE KATILIMI
* Ailelerden çocuklarıyla; Ailemiz kaç kişi ? Evimizde kaç oda var ? Araba/hayvan oyuncakların kaç tane ? Dolabında kaç çekmece var ? En alt çekmecenin içinde neler var ? Gibi sayma aktivitelerini sohbet halinde yaptırmaları istenebilir.
UYARLAMA
& Sınıfta zihinsel yetersizliği olan çocuk varsa, etkinliklere aktif olarak katılımı sağlanmalı ve başarılı girişimleri ödüllendirilmelidir.
DESTEKLENEN DEĞERLER
* İŞ BİRLİĞİ
Oyunda adada yaşayabilmek için iş bölümü yapılması gerektiği vurgulanarak ve çeşitli pekiştirmeler yapılarak iş birliği değerine dikkat çekilir.
ÖNERİLER
* Taş yerine kuru fasulye, nohut, ponpon, boncuk vb. kullanılabilir.
* Sınıf içindeki oyuncakları kullanarak '' Beş ayı kardeş birlikte oynuyormuş. Ayıların ikisi eve erken gitmek zorunda kalmış. Şimdi kaç ayı bahçede oynuyor ? gibi eklemeler çıkarmalar yaparak eğlenceli çalışmalar yapılabilir.
Kaydol:
Yorumlar (Atom)
-
GÜNLÜK PLAN TARİH: 22 MAYIS 2020 YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN GÜNE BAŞLAMA ZAMANI Okula gelen çocukl...
-
GÜNLÜK PLAN TARİH: 1 MAYIS 2020 YAŞ GRUBU: 4-5 yaş ÖĞRETMEN ADI SOYADI : Tuğçe ESEN GÜNE BAŞLAMA ZAMANI Okula gel...


