GÜNLÜK PLAN
TARİH: 15 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
“ Müzelerin Keşfi “ isimli Türkçe Dil ve Müzik ( Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Gün sonunda tüm çocuklar bir araya toplanır. Gün içerisinde yapılanlar hakkında sohbet edilir. Öğrenilenler pekiştirilir. Çocuklara mümkün olduğunda açık uçlu sorular sorularak cevapları alınır. Ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeyine uygun hazırlanmıştır. Her çocuk etkinliğe katılım sağladı. Programdaki kazanımlara ulaşıldı.
Program açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Tüm etkinlik boyunca eğlenceli vakit geçirildi. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsat verildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak hazırlandı. Amaçlar çocukların gelişim seviyelerine uygunluğu ve etkinlikler arasındaki aktif-pasif dengesinin sağlanmış olması öğretmen olarak başarılı olmamda bana yardımcı oldu. Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlik sırasında değişik materyaller kullanıldı. Program kolay uygulanabildi. Çocuklar etkinliğe ilgi gösterdiler.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Müzelerin Keşfi (kültürel özellikleri bilme)
ETKİNLİK TÜRÜ: Türkçe dil, müzik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Dil gelişimi
Kazanım 2: Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar.
Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar.
Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
MÜZELER
Tarih, sanat, doğa, bilim,
Müzelere gidip gezelim.
En doğru bilgileri
Müzelerden öğrenelim.
Orada sergilenir.
Merak ettiklerim.
Müzelerle aydınlanır.
Geçmişim, geleceğim.
E. Yıldızhan
Her çocuğa elleriyle tutabilecekleri boyutta ikişer tane lego, tahta blok veya ses çıkaracak nesne verilir. Önce hızlı-yavaş ritimde söylemeleri seslerinin tonunu ritme uygun olarak kullanmaları istenir. Bestelenen şarkı ses kayıt cihazı ile kaydedilip çocuklara dinletilir.
MATERYALLER: Minyatür heykeller, eski ve yeni döneme ait resimler, müze ile ilgili fotoğraf ve kartpostallar, lego, tahta blok, ses kayıt cihazı
SÖZCÜKLER: Müze, tarih, sanat, doğa, bilim, ses tonu, geçmiş, gelecek, beste
KAVRAMLR: Zıt ; hızlı-yavaş-eski-yeni
DEĞERLENDİRME
*Daha önce müzeye gittiniz mi ? Hangi müzeydi ? Kiminle, ne zaman gittiniz?
* Etkinliğimizde hangi müzelerden söz ettik?
*Sınıfımızda müze kurmamız gerekse hangi müzeyi kurmak isterdiniz?
*Müzeye neler koyardınız ?
* Şiiri başka ritimle besteleyebilir miydik? Nasıl ?
Bunların haricinde ;
* ''El ele okul öncesi eğitime'' kitabında yer alan, eski-yeni kavramı ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
*Ailelere çocuklarıyla birlikte yaşadıkları yöredeki tarihi yerleri ve müzeleri araştırıp isimlerini listemeleri varsa resimleriyle birlikte okula göndermeleri istenebilir.
UYARLAMA
*Sınıfta üstün yetenekli bir çocuk varsa, müzeler şiirine beste yaparken yeni ritim oluşturma, oluşturulmuş ritmin tekrarlarını arkadaşlarına hatırlatması ve başlama komutlarını vermesine fırsat verilebilir.
ÖNERİLER
*İnternet ortamında sanal müze gezisi yapılabilir.
* Anneleri, babaların eskiden oynadığı oyuncaklar müzesi oluşturulabilir.
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder