Okul Öncesine Dair
22 Mayıs 2020 Cuma
22 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 22 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
''Yeşil Renkli Bir Gün'' isimli hareket ve sanat (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda sınıfta çocuklarla bir araya gelinir. çocukların sohbet etmek istedikleri herhangi bir konu varsa hepsine konuşması için fırsat verilir. kısa sohbet edilir. ardından gün içinde yapılan etkinlikler hakkında konuşulur. öğrenilenler pekiştirilir. Gün için değerlendirme yapılır. Zorlandıkları yerleri söylemeleri için fırsat verilir. Ertesi gün çocuklara yapılacaklar hakkında bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlandı. Çocukların etkinliklere katılımı sağlandı. Hepsi sıkılmadan eğlenceli vakit geçirdi. Yeşil renk öğrenildi. Etkinlikle desteklendi.
Program açısından: Uygulanan programlar çocuk merkezliydi. çocukların yaratıcılıkları gelişti. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için hepsine fırsat tanındı. Etkinlikler arası geçişlere de dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Yapılan etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Her çocuğun ilgi ve yetenekleri göz önünde bulunduruldu. Çocukları sıkmadan eğlenceli ve akıcı bir şekilde günlük akıcılık sağlandı.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK TÜRÜ: Hareket ve Sanat ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel Gelişim
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/ varlığın adını söyler.
Nesne/varlığın rengini söyler.
Kazanım 8: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne varlıkların rengini ayırt eder, karşılaştırır.
*Motor Gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Çift ayak zıplayarak belirli mesafe ilerler.
*Dil Gelişimi
Kazanım 8: Dinledikleri/izlediklerini çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri hakkında sorulara cevap verir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
Yeşil renkli olan canlı ve cansız varlıkların görselleri incelenir.
Çocuklara hatırladıkları yeşil renkli başka varlıklar olup olmadığı sorulur ve cevaplar alınır.
Ardından çocuklara '' Vırak vıraktır sesim, yemyeşildir rengim. Bilin bakalım ben kimim?'' bilmecesi sorularak ''kurbağa'' cevabına ulaşılır.
'' Şimdi hepimiz birer kurbağa olalım. Kurbağalar nasıl hareket eder? Sesleri nasıldır?'' soruları sorulur.
Çocuklardan kurbağa gibi yürümeleri, zıplamaları ve kurbağa sesi çıkarmaları istenir.
Çocuklara sınıfa yeşil balonlar saklandığı söylenerek bulmaları sağlanır.
Her çocuk bulduğu balonunu şişirir ve bir süre balonlarla müzik eşliğinde serbest olarak oynar.
Önceden yeşil karton ile hazırlanan kurbağa kafası, kol ve bacakları çocuklara dağıtılarak kesmeleri istenir.
Kesilen parçalar balona yapıştırılarak çalışma tamamlanır.
MATERYALLER:Yeşil renk olan canlı veya cansız varlıkların görselleri, yeşil kartondan hazırlanmış kurbağa bölümleri şablonu, çocuk sayısı kadar yeşil balon, yapıştırıcı
SÖZCÜKLER: Kurbağa
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
KAVRAMLAR: Renk: Yeşil
DEĞERLENDİRME
*Kurbağa gibi yürürken neler hissettiniz.
Bunların haricinde;
* El Ele Okul Öncesi Eğitime'' kitabında yer alan yeşil renk ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
UYARLAMA
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
*Ailelerden market alışverişinde yeşil sebze ve meyvelerin seçiminde çocuklarına sorumluluk vermeleri istenebilir.
*Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa, zorlanması durumunda fiziksel destek sağlanmalıdır.
ÖNERİLER
* Çocukların balonları fazla şişirmemeleri gerektiği belirtilmelidir.
* Küçük yaş grubu için kurbağa bölümlerinin şablonu öğretmen tarafından hazırlanmalıdır.
*Yapılan balondan kurbağalarla çocukların kukla gösterisi yapmalarına fırsat verilir.
15 Mayıs 2020 Cuma
15 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 15 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
“ Müzelerin Keşfi “ isimli Türkçe Dil ve Müzik ( Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Gün sonunda tüm çocuklar bir araya toplanır. Gün içerisinde yapılanlar hakkında sohbet edilir. Öğrenilenler pekiştirilir. Çocuklara mümkün olduğunda açık uçlu sorular sorularak cevapları alınır. Ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinlikler çocukların gelişim düzeyine uygun hazırlanmıştır. Her çocuk etkinliğe katılım sağladı. Programdaki kazanımlara ulaşıldı.
Program açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlandı. Tüm etkinlik boyunca eğlenceli vakit geçirildi. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsat verildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak hazırlandı. Amaçlar çocukların gelişim seviyelerine uygunluğu ve etkinlikler arasındaki aktif-pasif dengesinin sağlanmış olması öğretmen olarak başarılı olmamda bana yardımcı oldu. Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlik sırasında değişik materyaller kullanıldı. Program kolay uygulanabildi. Çocuklar etkinliğe ilgi gösterdiler.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Müzelerin Keşfi (kültürel özellikleri bilme)
ETKİNLİK TÜRÜ: Türkçe dil, müzik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Dil gelişimi
Kazanım 2: Sesini uygun kullanır.
Göstergeleri: Konuşurken/şarkı söylerken sesinin tonunu ayarlar.
Konuşurken/şarkı söylerken sesinin hızını ayarlar.
Kazanım 10: Görsel materyalleri okur.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.
*Sosyal ve duygusal gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar.
Göstergeleri: Kendi ülkesine ait kültürel özellikleri söyler.
Farklı ülkelerin kendisine özgü kültürel özellikleri olduğunu söyler.
*Motor gelişimi
Kazanım 5: Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.
Göstergeleri: Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Bir masa üstüne örtü serilerek imkanlar dahilinde, eskiden kullanılan eşya resimleri ve minyatür heykeller bu eşyaların günümüzde kullanılanları, müze ile ilgili resimler, fotoğraflar ve kartpostallar konularak çocukların dikkati çekilip incelemelerine soru sormalarına fırsat verilir.
''Niçin böyle bir masa hazırladım acaba tahmin edebilir misiniz ? '' diye sorulur. Tahminler alındıktan sonra '' Müzeler'' şiiri okunur. Çocuklarla tekrar edildikten sonra şiirde ne anlatılmak istendiği sorulup, tarihi açık hava müzesi, sanat müzesi, tarihi müze vb. müze resim kartları gösterilir. Bunların ne tür müzeler olduğu, bu müzelerin özellikleri, müzenin ne olduğu, neden müzelerin olması gerektiği ve müzeler haftasının neden kutlandığı ayrıca farklı kültürleri ve kendi kültürümüzü de yansıtan müzelerle ilgili sohbet görseller gösterilir, sohbet edilir.
MÜZELER
Tarih, sanat, doğa, bilim,
Müzelere gidip gezelim.
En doğru bilgileri
Müzelerden öğrenelim.
Orada sergilenir.
Merak ettiklerim.
Müzelerle aydınlanır.
Geçmişim, geleceğim.
E. Yıldızhan
Her çocuğa elleriyle tutabilecekleri boyutta ikişer tane lego, tahta blok veya ses çıkaracak nesne verilir. Önce hızlı-yavaş ritimde söylemeleri seslerinin tonunu ritme uygun olarak kullanmaları istenir. Bestelenen şarkı ses kayıt cihazı ile kaydedilip çocuklara dinletilir.
MATERYALLER: Minyatür heykeller, eski ve yeni döneme ait resimler, müze ile ilgili fotoğraf ve kartpostallar, lego, tahta blok, ses kayıt cihazı
SÖZCÜKLER: Müze, tarih, sanat, doğa, bilim, ses tonu, geçmiş, gelecek, beste
KAVRAMLR: Zıt ; hızlı-yavaş-eski-yeni
DEĞERLENDİRME
*Daha önce müzeye gittiniz mi ? Hangi müzeydi ? Kiminle, ne zaman gittiniz?
* Etkinliğimizde hangi müzelerden söz ettik?
*Sınıfımızda müze kurmamız gerekse hangi müzeyi kurmak isterdiniz?
*Müzeye neler koyardınız ?
* Şiiri başka ritimle besteleyebilir miydik? Nasıl ?
Bunların haricinde ;
* ''El ele okul öncesi eğitime'' kitabında yer alan, eski-yeni kavramı ile ilgili çalışma sayfası uygulanabilir.
AİLE KATILIMI
*Ailelere çocuklarıyla birlikte yaşadıkları yöredeki tarihi yerleri ve müzeleri araştırıp isimlerini listemeleri varsa resimleriyle birlikte okula göndermeleri istenebilir.
UYARLAMA
*Sınıfta üstün yetenekli bir çocuk varsa, müzeler şiirine beste yaparken yeni ritim oluşturma, oluşturulmuş ritmin tekrarlarını arkadaşlarına hatırlatması ve başlama komutlarını vermesine fırsat verilebilir.
ÖNERİLER
*İnternet ortamında sanal müze gezisi yapılabilir.
* Anneleri, babaların eskiden oynadığı oyuncaklar müzesi oluşturulabilir.
7 Mayıs 2020 Perşembe
8 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 8 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ
ÖĞRETMEN ADI SOYADI: TUĞÇE ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri öğrenme merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
'Sandalla Geziye Çıkıyoruz' isimli drama ve matematik ( bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Çocukların günlerini planlamaları, planladıklarını uygulamaları ve gün sonunda da yaptıklarını değerlendirmeyi öğrenmeleri önemli bir kazanımdır. Bu nedenle, günün sonunda yine bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirmesi amaçlı sohbet edilir. Çocuklara mümkün olduğunca açık uçlu sorular yönlendirilir. Gün içinde yapılan etkinlikler değerlendirilir. ertesi gün yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından: Etkinliklerde kullanılan malzemeler çocukların ilgisini çekmeyi başardı. drama etkinlikler çocuklar keyifli vakit geçirip eğlendiler. Çocuklar programdaki davranışları kazandılar.
Program açısından: Plandaki etkinlikler amaç ve kazanımların gerçekleşmesini sağladı. Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için fırsatlar yaratıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Etkinlikler çocukların ilgisini çekti. kolay uygulandı. Günlük akış doğrultusunda öğretmen ve çocuklar kaliteli vakit geçirdi.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Sandalla Geziye Çıkıyoruz
ETKİNLİK TÜRÜ: Drama ve Matematik ( bütünleştirilmiş grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel gelişim
Kazanım 16: Nesneleri kullanarak basit toplama ve çıkarma işlemleri yapar.
Göstergeleri: Nesne grubuna belirtilen sayı kadar nesne ekler.
Nesne grubundan belirtilen sayı kadar nesneyi ayırır.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.
Çözüm yollarından birini seçer.
Seçtiği çözüm yolunun gerekçesini söyler.
Seçtiği çözüm yolunu dener.
*Motor gelişimi
Kazanım 1: Yer değiştirme hareketleri yapar.
Göstergeleri: Belirli bir mesafeyi sürünerek gider.
*Dil gelişimi
Kazanım 7 : Dinledikleri/ izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
ÖĞRENME SÜRECİ
Sınıfın ortasına büyükçe bir çarşaf serilir. Çocuklara '' Hep birlikte sandalla geziye çıkmaya ne dersiniz ?''denerek çocukların dikkati çekilir. Çarşafın üzerine oturmaları sağlanır. Hava çok güzel. Rüzgarın esintisini hissediyor musunuz? Hava bulutlanmaya deniz dalgalanmaya başladı. Sandalımız dalgalarla boğuşuyor, dalgalar sandalımızı sürüklüyor. Yağmurda yağmaya başladı. Eyvah! Sandalımıza su dolmaya başladı. Hemen denize atlayalım. Deniz çok derin, dikkat edelim. İleride bir kara gözüküyor. Karaya doğru yüzelim. ( sınıfta bir yer ismi verilir, çocuklar oraya sürünerek gitmeleri için yönlendirilir.)
Oh! Karaya ulaştık sayılır. Sığ yere geldik. Yürüyerek karaya çıkabiliriz. Ama çok yorulduk. Kumlara uzanıp biraz dinlenelim. Şimdi hep beraber etrafı gezelim. Burası küçük bir ada. Bizi burada bulup kurtarmalarını bekleyene kadar ne yapmamız gerektiğini düşünelim Yanımızda hiç bir şey yok. Haydi, hep birlikte yemek bulmak, uyumak ve bu adadan kurtulmak için neler yapmamız gerektiğine karar verelim.'' denilerek canlandırmalar yapılır.
Sonlandırmaya yakın çocuklara fark ettirmeden yerlere küçük taşlar bırakılır.
Öğretmen '' Bir gemi, haydi! Hep beraber el sallayıp bağırarak kendimizi gösterelim. Gemi yaklaşana kadar hatıra olarak çakıl taşı toplayalım. Topladığımız taşları çantama koyalım. '' denir ve gemiye binerek drama sonlandırılır.
Çocuklar masaya oturur. İçinde taş olan torba çocuklara elden ele verilerek içinden on tane taş almaları sağlanır.
Taşlarla ekleme ve eksiltme çalışmaları yapılır.
MATERYALLER : Çarşaf, çakıl taşları, torba
SÖZCÜKLER : Esinti, ada, çözüm, boğuşmak, sürünmek, sandal, tekne, sürüklenmek
KAVRAMLAR : ZIT- Derin,sığ
DEĞERLENDİRME
* Bu etkinlikte neler yaptık ?
* Hiç sandal, tekne ya da gemiye bindiniz mi ? Nerede ? Nereye gittiniz ?
* Kimler yüzme biliyor ? Derin yerde mi sığ yerde mi yüzersiniz ?
* Adada başka neler yapabildik ?
* Yüzerken nelere dikkat edilmelidir ?
AİLE KATILIMI
* Ailelerden çocuklarıyla; Ailemiz kaç kişi ? Evimizde kaç oda var ? Araba/hayvan oyuncakların kaç tane ? Dolabında kaç çekmece var ? En alt çekmecenin içinde neler var ? Gibi sayma aktivitelerini sohbet halinde yaptırmaları istenebilir.
UYARLAMA
& Sınıfta zihinsel yetersizliği olan çocuk varsa, etkinliklere aktif olarak katılımı sağlanmalı ve başarılı girişimleri ödüllendirilmelidir.
DESTEKLENEN DEĞERLER
* İŞ BİRLİĞİ
Oyunda adada yaşayabilmek için iş bölümü yapılması gerektiği vurgulanarak ve çeşitli pekiştirmeler yapılarak iş birliği değerine dikkat çekilir.
ÖNERİLER
* Taş yerine kuru fasulye, nohut, ponpon, boncuk vb. kullanılabilir.
* Sınıf içindeki oyuncakları kullanarak '' Beş ayı kardeş birlikte oynuyormuş. Ayıların ikisi eve erken gitmek zorunda kalmış. Şimdi kaç ayı bahçede oynuyor ? gibi eklemeler çıkarmalar yaparak eğlenceli çalışmalar yapılabilir.
30 Nisan 2020 Perşembe
1 Mayıs Günlük Etkinlik Planı
GÜNLÜK PLAN
TARİH: 1 MAYIS 2020
YAŞ GRUBU: 4-5 yaş
ÖĞRETMEN ADI SOYADI: Tuğçe ESEN
GÜNE BAŞLAMA ZAMANI
Okula gelen çocuklar güler yüzle karşılanır. Kısa sohbet ardından gün içinde yapılacaklar hakkında kısa bilgi verilir.
OYUN ZAMANI
Çocuklar tercih ettikleri oyun merkezlerine yönlendirilir.
KAHVALTI-TEMİZLİK
Kahvaltı zamanının gelmesiyle birlikte tüm çocuklar ellerini yıkamak ve varsa tuvaletlerini yapmak üzere lavaboya gönderilir. Temizlik sonrası sıra olunarak kahvaltı için yemekhaneye gidilir.
ETKİNLİK ZAMANI
''Yoğurdunu Kendin Mayala'' isimli Fen ve Okuma Yazmaya Hazırlık ( Bütünleştirilmiş grup etkinliği)
GÜNÜ DEĞERLENDİRME ZAMANI
Günün sonunda bütün grup bir araya toplanır ve günün değerlendirilmesi amaçlı sohbet edilir. Açık uçlu sorular aracılığıyla hangi öğrenme merkezlerinde ne tür oyunlar oynadıkları, hangi etkinlikleri yaptıkları, ortam ve materyaller gibi konularda çocuklarla birlikte değerlendirme yapılır. Ayrıca o güne ait paylaşmak istedikleri mutlu veya üzücü bir olayın olup olmadığı ve o gün gözlenen olumlu davranışlar hakkında çocuklarla konuşulur. Bir sonraki günün eğitim sürecinde çocuklara neler yapmak istedikleri sorularak onların planlama sürecine etkin katılımları sağlanır. Evde yapılacak çalışma, okula getirilecek materyaller çocuklara hatırlatılır.
EVE GİDİŞ
Hazırlıklar tamamlanır. Çocuklarla vedalaşılır.
GENEL DEĞERLENDİRME
Çocuk açısından:Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı.
Program açısından: Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için bir takım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Bunu sağlayabilmek için genellikle soru-cevap yöntemi kullanıldı.
Planlamada alınan amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı.Etkinliklerin gün içindeki dağılımında aktif ve pasif dengesi kurulmaya çalışıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
Öğretmen açısından: Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlamaya dikkat edildi. Dolayısıyla çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu.
ETKİNLİK PLANI
ETKİNLİK ADI: Yoğurdu Kendin Mayala
ETKİNLİK TÜRÜ: Fen Ve Okuma Yazmaya Hazırlık (Bütünleştirilmiş büyük grup etkinliği)
KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
*Bilişsel Gelişim
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir.
Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir.
Göstergeleri: Probleme çeşitli çözüm yolları önerir.
*Sosyal Ve Duygusal Gelişim
Kazanım 9: Farklı kültürel özellikleri açıklar
Göstergeleri: Kendi ülkesinin kültürüne ait özellikleri söyler
*Öz Bakım Becerileri
Kazanım 8: Sağlığı ile ilgili önlemler alır
Göstergeleri: Sağlığını korumak için gerekenleri yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
*Sınıfa bir kase yoğurt getirilir. Çocuklara ''Sizlere de birer kase yoğurt vermek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?'' diye sorulur. Çocukların problem durumuna çözüm üretmeleri için zaman verilir.
*''Yoğurdu hazır mı alıyorsunuz yoksa evlerinizde mi yapıyorsunuz? Evlerinizde yoğurt nasıl mayalanıyor?'' soruları sorularak çocukların ön bilgileri öğrenilir. ''Bugün , birlikte yoğurt mayalamaya ne dersiniz ?'' denilerek yoğurt mayalama deneyine dikkat çekilir.
*Büyük bir tencerede iki litre inek sütü kaynatılır ve ılımaya bırakılır.( bu süreçte sütün bulunduğu kabın sıcaklığı ve ılıklığını çocukların dokunarak hissetmeleri sağlanır.)
*Sütün ısısı mayalamak için uygun olduğunda (43-45 derece) iki yemek kaşığı ev yoğurdunun üzerine ılık sütten biraz döküp karıştırılır. Sonra hazırlanan maya süte karıştırılır. Çocukların sırayla sütü, isimleri yazılmış köpük bardaklara kepçe ile koymaları desteklenir.
*Bardaklar önceden ısıtılmış ılık bir fırında , dört beş saat bekletilir.
*Ardından , yoğurtlar buzdolabına koyulur. Yoğurdun dolapta bir gün beklemesi gerektiği , yarın yemek için hazır olacağı belirtilir.
*Çocuklara öğretmen tarafından daha önceden hazırlanmış olan yoğurtlar yemeleri için verilir.
*Çocuklar yoğurtlarını yerken yoğurdun Türkiye'nin milli yiyeceği olduğu, Türk yemek kültürümüzde önemli yeri olduğu söylenir. Sağlığımız için faydaları ve yemeklerin yanında nasıl tüketildiği ile ilgili sohbet edilir.
MATERYALLER : Süt, yoğurt, tencere, ocak, fırın, kağıt bardak, kepçe
SÖZCÜKLER : Yoğurt, çoğaltma, maya, mayalama, tüketme, Türk yemek kültürü, Nasreddin hoca, dikkat kesilmek
KAVRAMLAR : Zaman - bugün, yarın
Duyu - sıcak, soğuk, ılık
DEĞERLENDİRME
* Sütün mayalanma aşamaları nelerdir?
* İnekten başka hangi hayvanlardan süt elde edilir?
* Yoğurdun sağlığımız için faydaları nelerdir?
* Yoğurdu farklı nasıl tüketebiliriz?
* Sizce süt ile başka neler yapabiliriz?
UYARLAMA
& Sınıfta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) riski olan bir çocuk varsa etkinlikler esnasında basit ve net yönergeler kullanılmalı ve verilen yönergeyi anlaması için çocuğa zaman verilmelidir.
ÖNERİLER
* Çocukların sıcak kaba dokunma aşamasında gerekli önlemler alınmalıdır.
* Sütün mayalanmak için uygun ısıda olması önemlidir.
* Okulda fırın yoksa cam kavanozlara mayalayıp etrafı iki üç kat bezle sarılıp sıcak bir yerde üç dört saat bekletilmesi yeterlidir.
24 Nisan 2020 Cuma
21 Nisan 2020 Salı
OKUL ÖNCESİ ETKİNLİKLERİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ÖNEMİ
ETKİNLİKLER ÇOCUKLARIN DİKKATİNİ ÇEKEBİLMELİ
Bilindiği üzere okul öncesi dönemdeki çocuklar konuların görsel olarak örneklendirilmesi sonrasında ortaya çıkan sonuçları kavrama becerileri son derece yüksek bir hale gelmiş olmaktadır. Buna ek olarak milli bayramlar , belirli gün ve haftalar da yapılan birçok farklı etkinlik çocuğun gelişimine önemli bir katkıda bulunmaktadır.
Örneğin hayvanları koruma gününde hayvan etkinlikleri sayesinde çocuklar hayvanlar hakkında bilgiler öğrenip özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken 23 Nisan'da okunan İstiklal Marşı, söylenen şarkılar ve o güne özel yapılan etkinlikler çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.. Yapılacak etkinliklerin başarılı geri dönüşleri beraberinde getirmesi adına ise öğretmenlerin etkinlik öncesinde üzerinde durması gereken bazı konular bulunuyor. Bunların başında ise organize edilecek etkinlik ile alakalı görsel çalışmaları mümkün olan en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Örnekteki gibi yapılan çalışmalar sayesinde çocuklar bir yandan farklı konular ile alakalı bilgi sahibi olurken diğer bir yandan ise bu bilgileri hiçbir şekilde sıkılmadan akılda kalıcı bir şekilde elde etmiş olacaklardır. Bu aşamada önemli olan şey ise okul öncesi etkinlikler sırasında çocukların yaşlarına uygun tarzda çalışmaların yapılması gerektiğidir. Aksi durumda hazırlanacak etkinlikler asla istenilenleri net olarak vermeyecektir.

Günümüzde okul öncesi etkinlik çalışması konusunda öğretmenlerin daha önce olmadığı kadar özenli bir şekilde çalışmalarını gerçekleştirmeleri sonrasında çocukların kendi yaş gruplarına en uygun tarzdaki etkinlikler ile zamanlarını geçirmeleri sağlanmış olacaktır. Genel itibari ile bakıldığı zamanda görülebileceği üzere okul öncesi etkinlikleri oldukça geniş bir alanda çalışmaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler, özel günler ya da geometrik şekiller, canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinlikler ile çocukların oldukça etkili bir şekilde çeşitli konuları öğrenmeye başlamaları sağlanacaktır.
Örneğin hayvanları koruma gününde hayvan etkinlikleri sayesinde çocuklar hayvanlar hakkında bilgiler öğrenip özellikleri hakkında bilgi sahibi olurken 23 Nisan'da okunan İstiklal Marşı, söylenen şarkılar ve o güne özel yapılan etkinlikler çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.. Yapılacak etkinliklerin başarılı geri dönüşleri beraberinde getirmesi adına ise öğretmenlerin etkinlik öncesinde üzerinde durması gereken bazı konular bulunuyor. Bunların başında ise organize edilecek etkinlik ile alakalı görsel çalışmaları mümkün olan en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Örnekteki gibi yapılan çalışmalar sayesinde çocuklar bir yandan farklı konular ile alakalı bilgi sahibi olurken diğer bir yandan ise bu bilgileri hiçbir şekilde sıkılmadan akılda kalıcı bir şekilde elde etmiş olacaklardır. Bu aşamada önemli olan şey ise okul öncesi etkinlikler sırasında çocukların yaşlarına uygun tarzda çalışmaların yapılması gerektiğidir. Aksi durumda hazırlanacak etkinlikler asla istenilenleri net olarak vermeyecektir.
Günümüzde okul öncesi etkinlik çalışması konusunda öğretmenlerin daha önce olmadığı kadar özenli bir şekilde çalışmalarını gerçekleştirmeleri sonrasında çocukların kendi yaş gruplarına en uygun tarzdaki etkinlikler ile zamanlarını geçirmeleri sağlanmış olacaktır. Genel itibari ile bakıldığı zamanda görülebileceği üzere okul öncesi etkinlikleri oldukça geniş bir alanda çalışmaların yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler, özel günler ya da geometrik şekiller, canlı ve cansız varlıklar etkinliği gibi etkinlikler ile çocukların oldukça etkili bir şekilde çeşitli konuları öğrenmeye başlamaları sağlanacaktır.
ETKİNLİKLER NASIL HAZIRLANMALIDIR?
Şimdilerde okul öncesi eğitimde Milli Bayram etkinlikleri, belirli gün ve haftalar etkinlikleri, renkler ve sayılarla ilgili etkinlikler, geometrik şekiller başta olmak üzere pek çok farklı etkinlik yapılmaktadır. Lakin bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, çocukların kendi yaş gruplarına göre en uygun olacak etkinlikler arasından seçimlerin yapılması olmalıdır. Örneğin 23 Nisan etkinlikleriyle çocuklara tarihi sevdirmek ve günün anlam ve önemini aşılamak amaçlanırken; renkler, sayılar vb. etkinliği gibi etkinliklerde ise konular ile ilgili temel bilgilerin çocuklara etkili şekilde öğretilmesi amaçlanmaktadır.
Son dönemlerde öğretmenlerin gerek Milli Bayram etkinliği gerekse renk kavramı etkinliğinde mümkün olan en etkili sonuçları elde etmek adına etkinlikleri eğlenceli şekilde planlamaları önemlidir. Böylelikle çocuklar renk kavramı konusunda daha öncesinde olmadığı kadar eğlenceli bir şekilde yeni bilgileri elde etmeye başlayacaktır. Ve bu bilgiler ışığında da kalıcı fikirler elde edeceklerdir. Her bir yaş grubuna özel olarak hazırlanılan bu etkinlikler sayesinde öğrenciler okul öncesinde eğitim aldıkları kurumda yalnızca kendi yaşıtları ile beraber zaman geçirmeyecekler, bununla beraber ilerideki eğitim dönemleri için de eğlenceli fakat önemli adımları da atmış olacaklardır.
PEKİ OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÇOCUKLARA FAYDALARI NELERDİR?
Bildiğimiz gibi ilk 6 yıl çocukların gelişiminin en hızlı olduğu, öğrenmeye en açık oldukları yıllar. Bir daha geri gelmeyecek olan bu yılları en verimli şekilde değerlendirebilmek için çocuklarımızı mümkün olduğunca sosyalleştirmeli , yeni beceriler kazanmalarını teşvik etmeliyiz. Bu nedenle, tam da ilk 6 yılın sonlarına denk gelen okul öncesi eğitim çocuklarımızın hayat boyu gelişimi için büyük önem taşır. Gelin hep birlikte çocuklarımızı anaokuluna göndermek onlara neler kazandırır, bakalım.
SOSYALLEŞİRLER
Yeni başlayan çocuklar için ilk etapta oldukça korkutucu olsa da anne- baba olmadan, yaşıtlarıyla eşit koşullar altında ve aile üyeleri dışındaki yetişkinler arasında zaman geçirmek çocuklara sosyal ortamlarda nasıl davranması gerektiği güvenli bir şekilde öğretir. Çocuklar insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmeyi ve bunu yaparken toplum kurallarına da uyabilmeyi ana okullarında öğrenirler.
YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMAYI ÖĞRENİRLER
Anaokullarında çoğu zaman çocuklar arasındaki sürtüşmeyi en aza indirgeyecek şekilde her öğrenci için ayrı materyaller mevcut olsa da çocuklar aynı oyuncakları, aynı kitapları sınıf arkadaşlarıyla paylaşma, yemek saatinde herkesle aynı masada oturma gibi ortak aktivitelere de dahil olmak durumunda kalırlar. Böylelikle diğer insanlarla paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenirler.
SORUMLULUK ALMAYI ÖĞRENİRLER
İlkokuldaki kadar olmasa da okul öncesi eğitim kurumlarında da çocuklara yapabilecekleri seviyelerde bir takım ev ödevleri, hatta sorumluluk almayı öğretici yumurtayı kırmadan eve götürüp ertesi gün sağlam bir şekilde okula geri getirmek gibi belli başlı görevler verilir. Bütün bunlar çocuklara erken yaşlarda sorumluluk almayı, verilen bir görevi layığıyla yerine getirmeyi öğretir.
İNCE VE KABA MOTOR BECERİLERİ GELİŞİR
Anaokullarında hemen hemen her gün faaliyet saatleri ve bu saatlerde de bol miktarda boyama, kesme, yapıştırma gibi ince motor becerilerini geliştirici aktiviteler ve oyunlar yer alır. Bunun yanı sıra koşma, zıplama, tırmanma gibi kalın motor becerilerini geliştirici çeşitli sportif faaliyetler de okula giden her çocuğun çok severek dahil olduğu aktivitelerdendir.
DİL BECERİLERİ GELİŞİR
Çocukların dil becerileri ancak kullandıkça ve dile maruz kaldıkça gelişir. Anaokulları çocukların hem öğretmenlerini hem de yaşıtlarını gözlemleyerek yeni kelimeler öğrenmelerini, öğrendikleri kelimeleri farklı şekillerde kullanmalarını, hatta arkadaşlarıyla birlikte yeni kelimeler icat etmelerini, yani kullandıkları dile hakim olmalarını sağlar.
YARATICILIKLARI GELİŞİR
Anaokulunda çocuklar neredeyse her aktiviteyi oyunlaştırarak, pek çok şeyi –mış gibi yaparak gerçekleştirirler. Tüm gün boyunca oyun oynayan, canlandırmalar yapan, değişik rollere bürünen, önündeki nesneleri farklı bir nesneymiş gibi hayal eden çocukların elbetteki hayal güçleri zenginleşir, yaratıcılıkları artar.
HERKESİN FARKLI GÖRÜŞLERE SAHİP OLABİLECEĞİNİ ÖĞRENEBİLİRLER
Çocuklar başkalarıyla iletişim kurdukça insanların kendisinden farklı istekleri, duyguları ve inançları olabileceğini ve davranışlarını bunlara göre sergilediklerini öğrenir. Anaokulunda farklı ailelerde yetişmiş pek çok arkadaşları olacağı için farklı görüşlere ve bakış açılarına karşı daha anlayışlı bireyler olarak yetişirler.
ÖZGÜVENLERİ ARTAR
Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla pozitif ilişkiler kurabilen bir çocuğun kendine olan güveni artar. Kendini ifade edebildikçe ve başkaları tarafından kabul gördükçe kendisi hakkında olumlu düşünceler geliştirir ve kendisini değerli hisseder. Okul öncesi eğitim yıllarında başlayan bu pozitif tutum ömür boyu devam eder.
İLKOKULA DAHA KOLAY GEÇİŞ YAPARLAR
Okul öncesi eğitim süresince çocuklar sayılar, harfler, şekiller gibi temel bilgiler edinirler. Bunlar çok basit de olsa ilkokula başlarken çocukların daha kolay bir geçiş yapmalarına ve daha çabuk uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, sosyal olarak da artık yeni arkadaşlar edinmeye ve öğretmenleriyle iletişim kurmaya alışkın oldukları için ilkokulda zorluk yaşamazlar.
Kaydol:
Yorumlar (Atom)
-
GÜNLÜK PLAN TARİH: 22 MAYIS 2020 YAŞ GRUBU: 4-5 YAŞ ÖĞRETMEN ADI: TUĞÇE ESEN GÜNE BAŞLAMA ZAMANI Okula gelen çocukl...
-
GÜNLÜK PLAN TARİH: 1 MAYIS 2020 YAŞ GRUBU: 4-5 yaş ÖĞRETMEN ADI SOYADI : Tuğçe ESEN GÜNE BAŞLAMA ZAMANI Okula gel...




